Máte otázku? Zavolajte na 058/7331222 alebo píšte na kontakt@topgal.sk (Pon-Pia 8 – 16 hod.)

Ako vybrať správnu veľkosť školskej tašky

Dostávame veľa otázok o tom, aký batoh vybrať pre vaše dieťa. V tejto poznámke sa pokúsime vysvetliť systém triedenia tašiek v našich kategóriách a spôsob výberu. Pravidlom číslo jeden je riadiť sa výškou, hmotnosťou a telesnou stavbou vášho dieťaťa.


1

Pre tých najmenších a najmenších prváčikov s výškou pod 120 cm sme špeciálne vyvinuli jednokomorové aktovky dizajnu BEBE, ktoré majú výšku približne 37 cm a mali by sa hodiť minimálne do 2. ročníka základnej školy. Naša aktovka CHI 880 dokonca v minulom roku vyhrala test aktoviek MfDNES! Druhou možnosťou pre malých prvákov je vybrať si dvoj- alebo trojkomorový batoh zo sekcie "Školské tašky pre prvákov". Všetky tieto školské tašky už majú výšku približne 40 cm a vážia 0,8-1,2 kg. Okrem toho majú podobne ako aktovky nastaviteľné ramenné popruhy v hornej a dolnej časti a hrudný pás. Ak tieto popruhy správne utiahnete, batohy nespadnú z chrbta ani malému školákovi.

Ľahkým modelom vhodným pre malých prváčikov je aj strih ENDY. Tašky tohto strihu majú dve hlavné komory a hlboké predné vrecko. Vďaka lisovanej chrbtovej časti sa ich hmotnosť pohybuje v rozmedzí 0,8 - 1 kg. Hodia sa do prvej až tretej triedy základnej školy. Objemnejší a pravdepodobne najuniverzálnejší strih pre prvákov je strih COCO. Ide o trojkomorové tašky s veľkým predným vreckom, ktoré sú objemnejšie ako tašky ENDY. Preto vydržia dlhšie - sú vhodné aj pre malé deti a vďaka ich objemu vydržia aj celý prvý stupeň základnej školy.

2

Vtedy ste vo výhode. Prváci priemernej a vyššej postavy si môžu vybrať aj z kategórií tašiek pre 2. - 3. ročník. Tí, ktorí sú vysokí približne alebo nad 130 cm, si môžu vybrať aj z kategórie pre 4.-5. ročník. Výška tašiek v týchto kategóriách sa opäť pohybuje okolo 40 cm, ale líšia sa objemom a strihom, ktorý je väčší. Tašky z vyšších kategórií by na veľmi malých deťoch vyzerali objemne, ale pre prváka klasického vzrastu to môže byť vyhovujúce.

3

Tašky v kategóriách pre 2. až 5. ročník sa líšia najmä strihom/objemom. Ak vyberáte novú tašku pre druhú alebo tretiu triedu a vaše dieťa už nie je drobné, neváhajte sa pozrieť do kategórie pre 4. aš 5. triedu. Všetky tašky z oboch kategórií poslúžia minimálne na celom prvom stupni základnej školy. Tašky v kategórii pre 4. aš 5. triedu budú vhodné pre 6. alebo 7. ročník.

4

Výška vášho dieťaťa by tu mala byť rozhodujúcim faktorom. Naše študentské batohy, ktoré odporúčame od druhého stupňa základnej školy, majú výšku 45 cm. Sú väčšie, objemnejšie a majú odlišný tvar chrbtového systému, ktorý nemusí vyhovovať školákovi nižšieho vzrastu, dokonca ani piatakovi. Preto pred rozhodnutím, či si kúpiť študentský alebo školský batoh, odporúčame deťom zmerať si chrbát od vrchu ramien po spodok bokov a rozhodnúť sa, ktorý bude vhodnejší. Podľa našich skúseností sú študentské batohy vhodné pre deti vysoké od 150 cm. Dokonca v kategórii pre 4. - 5. ročník máme tašky, ktoré obsahovo postačia aj pre začiatok 2. stupňa základnej školy. Patria k nim objemné dvojkomorové tašky s oválnym predným vreckom strihu MIRA, ktorých stredná komora je tiež rozdelená na dve časti praktickým organizérom. Ešte objemnejší je dvojkomorový model LYNN s dvoma veľkými prednými vreckami. Takto ľahko vydrží až do siedmej triedy, ale veľmi záleží na požiadavkách školy/učiteľa.

5

Veľkosť a objem budú vyhovovať všetkým z nich a my vieme, aký dôležitý je pre vaše deti v tomto veku dizajn tašky, takže opäť radíme vyberať spolu s nimi.

Obrovskou výhodou našich študentských batohov je, že majú pevný vystužený chrbát, ktoré v mnohých módnych batohoch pre túto vekovú skupinu jednoducho nenájdete. Deti a študenti na základnej škole a vyššie často siahajú po taškách, kabelkách alebo batohoch, ktoré sú "in", ale nepozerajú sa toľko na kvalitu spracovania a dôležitosť zdravého chrbta práve v tomto veku, keď rastú a vyvíjajú sa. Na výber tašky z hľadiska zdravého vývoja chrbta by sme sa mali zamerať hlavne my rodičia. Preto sme sa rozhodli opýtať detí a študentov, čo sa im páči, aké farebné batohy by chceli, a výsledkom je veselá kolekcia študentských batohov, ktorá je štýlová a zároveň spĺňa všetky požiadavky z hľadiska anatómie a zdravého vývoja chrbta, ktorý môže byť v tomto veku skokový.

6

Z našej ponuky si určite vyberú aj starší. Všetky študentské batohy majú v zadnej komore polstrované vrecko, do ktorého si študenti môžu umiestniť svoj notebook alebo tablet. Starším študentom môžeme odporučiť aj špeciálne batohy na notebook, ktoré majú vrecko na notebook šikovne ukryté za zadnými popruhmi, takže sa nemusíte obávať, že vám z batohu notebook niekto vytiahne, napríklad pri cestovaní v preplnenej verejnej doprave.

výprodej

Z nášho blogu

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Použitie recyklovaných obalov
Použitie recyklovaných obalov

Myslíme na prírodu, preto na balenie vašich zásielok používame len materiály šetrné k životnému prostrediu.

Celý článok
Darčekové poukazy Topgal
Darčekové poukazy Topgal

Neviete čím potešiť svojich najbližších? Lámete si hlavu, ktorý batoh sa bude najviac páčiť? Máme pre vás tip!

Celý článok
Porovnanie školských tašiek Topgal
Porovnanie školských tašiek Topgal

Prehľadné porovnanie jednotlivých strihov školských tašiek Topgal pre prvý stupeň ZŠ

Celý článok