Máte otázku? Zavolajte na 058/7331222 alebo píšte na kontakt@topgal.sk (Pon-Pia 8 – 16 hod.)

Rozhovor s Radkom Bryndom

Musí byť ľahký a tiež pevný s anatomicky tvarovaným chrbtovým systémom a nemal by veľa stáť. Reč je o školských taškách. Áno, klasickým aktovkám odzvonilo pred desiatkami rokov. Teraz sú najviac žiadané tašky, prípadne kombinácia tašky s aktovkou. Trendy nielen na slovenskom trhu určuje spoločnosť Topgal, ktorú založil a stále vedie Radomír Brynda.

Musí byť ľahký a tiež pevný s anatomicky tvarovaným chrbtovým systémom a nemal by veľa stáť. Reč je o školských taškách. Áno, klasickým aktovkám odzvonilo pred desiatkami rokov. Teraz sú najviac žiadané tašky, prípadne kombinácia tašky s aktovkou. Trendy nielen na slovenskom trhu určuje spoločnosť Topgal, ktorú založil a stále vedie Radomír Brynda.
Čo je pre rodičov kľúčové pri výbere školskej tašky?

Zdravie dieťaťa je na prvom mieste. Rodičia zaujíma predovšetkým vyriešenie chrbtovej časti, hmotnosť tašky a tiež jej bezpečnosť, napríklad reflexné prvky. Podľa prieskumov sú cena alebo design menej podstatné.

Čím to je?

Nechali sme si urobiť zaujímavý prieskum, ktorý zisťoval, ako ďaleko majú prváci do školy. Vyplynulo z neho, že polovica detí to má do školy minimálne 500 metrov a časť z nich viac ako kilometer. Deti chodia pomalšie, náklad sa im teda prenesie.

Navyše nosia veľa učebníc, možno dokonca zbytočne.

To je záležitosť každej školy. Našou prácou je vymyslieť a ponúknuť tašku, ktorá je čo najľahšia a má prepracovaný chrbtový systém, aby bolo jej nosenie čo najzdravšie. K tomu spolupracujeme so špecialistami, predovšetkým fyzioterapeutom. No a kapitolou samou o sebe je kombinácia materiálov, ktoré používame.

Ako to myslíte?

Taška musí byť čo najľahšia a zároveň musí dosť vydržať. Musíte teda kombinovať viac materiálov, premyslieť ich spoje a funkčnosť.

Schválne som sa pozrel na predaj tašiek z druhej ruky. Vašich výrobkov je tam asi najviac.

Vyzerá to, že konkurujeme sami sebe, že? Naše výrobky naozaj veľmi vydržia, takže sa dajú predávať aj po niekoľkých rokoch používania. Mimochodom, keď chcete overiť kvalitu značky, pozrite sa predaja použitých. My si tak veríme, že keď budete u nás tašku reklamovať, pošleme vám na používanie náhradnú.

Koľko druhov tašiek vlastne aktuálne ponúkate?

Aktuálnu ponuku delíme vždy pre prvú triedu, druhú a tretiu, štvrtú a piatu, tašky pre druhý stupeň a študentov. Dôraz na zdravý chrbtový systém, hmotnosť a funkčnosť je pre nás automatický všade, rozdiely sú tu logicky predovšetkým v designe. Teraz máme v ponuke 200 druhov, celkom sme už ponúkli viac ako 750 druhov batohov. Všetky sú v našich originálnych designoch.

Aký podiel na trhu vlastne máte?

Ponúkame aj ďalšie školské potreby či batôžky pre škôlkarov. Pokiaľ by sme však počítali len samotné batohy, budeme na jednotkách percent. Celkový trh je veľký, my sme skôr etalónom kvality a vďaka 28 rokom na trhu môžeme smelo vyhlásiť, že naše výrobky asi stretol prakticky každý, aj keď často o tom ani nemusí vedieť. Predali sme totiž už viac ako dva milióny kusov batohov.

Ako vás vlastne napadlo Topgal založiť?

Vlastne náhodou. V roku 1993 som sa špecializoval na predaj koženej galantérie. Od nej bol krôčik k segmentu, ktorý bol v tom čase prakticky neznámy. Vyrábali sa vtedy iba aktovky, batohy do školy ešte nie. My sme na nich stavili a vyplatilo sa. Našťastie sa mi za tie roky podarilo urobiť, okrem pár zlých, predovšetkým veľa veľmi dobrých rozhodnutí. Napríklad oceňovaný e-shop máme už 18 rokov a väčšinu produktov sme schopní predať práve online, všetky výrobky máme na sklade, doprava je obvykle zadarmo.

Deti si tašky nemusia skúšať?

Pre deti je kľúčový design, taška sa im musí páčiť. My sme dali veľký dôraz na to, aby sme rodičom pomohli aj s online nákupmi. Na našich stránkach preto máme naozaj detailné návody, ako správne vybrať tašku, podľa výšky dieťaťa, prípadne podľa chrbtového systému atď. Máme jednoducho množstvo skúseností, ktoré vieme našim zákazníkom odovzdať. Môžete si k nám aj zavolať alebo napísať.

Napriek tomu máte aj vlastnú kamennú predajňu.

Naše produkty sa predávajú v desiatkach obchodov nielen po celej Českej republike. V sídle firmy v Šternberku, máme jednu vlastnú predajňu, čo je niečo ako naša vlajková loď. Nie sme iba internetovým predajcom, sme výrobcom kvalitných výrobkov, s ktorými sa veľmi radi pochválime.


Radek Brynda - rozhovor