Ako vybrať školskú tašku?

Ako vybrať školskú tašku?

Co by měl mít správný školní batoh?

Aby sa páčil, bol pohodlný a neničil chrbát. To sú tri základné požiadavky, ktoré mávajú rodičia na školskú tašku. S prvým a druhým bodom vám vypomôže školák sám, pri treťom je ale potrebné mať sa na pozore. Ak totiž chcete vybrať naozaj kvalitnú tašku, ktorá bude šetrná k chrbtu a vydrží dlhšie ako jeden školský rok, mali by ste pri jej výbere zvážiť hneď niekoľko kritérií. Poradíme vám, ktoré to sú aj na čo si dať pri výbere obzvlášť pozor.

10 mesiacov v roku musí detský chrbát znášať nápor učiva.

2,5 hodiny alebo pokojne až 10 hodín. Toľko času môže váš školák tráviť týždenne s batohom na chrbte. Pokiaľ mu nevyberiete vhodný typ, riskujete, že ho po čase budú trápiť bolesti chrbta či iné problémy. Výskumy potvrdzujú, že chybné držanie tela u detí narastá najmä pri prechode zo škôlky do základnej školy. Čo teda môžete urobiť pre to, aby ste nebezpečenstvo zdravotných ťažkostí znížili na minimum? Základom je voľba správnej školskej tašky.

školního batohu.

 

Je lepšia školská taška (batoh), alebo aktovka?

My v Topgale hlasujeme jednoznačne pre školské tašky. V porovnaní s aktovkou sú praktickejšie, modernejšie, pohodlnejšie, majú dlhšiu životnosť a zmestí sa do nich viac vecí.

Ako vybrať školskú tašku, ktorá vydrží? stačí sa zamerať na 6 vecí

Ideálna školská taška rešpektuje chrbát dieťaťa. Len tak sa môže chrbtica školáka správne vyvíjať. Ak dobre prilieha k chrbtu, má to navyše tú výhodu, že sa pohodlnejšie nosí. Aké kritériá by teda konkrétne mala správna taška spĺňať?

  • Pevný chrbát - Turistické batohy, ktoré väčšinou nemajú potrebnú oporu, z výberu rovno vyraďte. Pre školákov a študentov sú ideálne iba špeciálne školské alebo študentské batohy. Také, ktoré majú pevný, anatomicky tvarovaný chrbát a polstrované popruhy s minimálnou šírkou 4 cm. Popruhy musia byť navyše nastaviteľné, aby bolo možné váhu rovnomerne rozložiť.
  • Hmotnosť do 1 200 alebo 1 400 gramov - Odborníci zo Štátneho zdravotného ústavu uvádzajú, že by školský batoh nemal vážiť viac ako 10 až 15% váhy dieťaťa. Snažte sa preto vybrať čo najľahší model. Kedysi existovala navyše norma, ktorá požadovala maximálnu hmotnosť 1 200 gramov u aktoviek pre 1. stupeň a 1 400 gramov pre 2. stupeň. Hoci už dnes spomínaná norma neplatí, školské aj študentské batohy Topgal tieto podmienky úplne spĺňajú.
  • Výrazné bezpečnostné prvky - Myslite na to, že za tmy vidí vodič chodca s reflexnými doplnkami na 10 násobne dlhšiu vzdialenosť než bez nich. Vhodné sú preto výrazné farby, reflexné plochy alebo napríklad blikačky. Vďaka nim budete mať istotu, že je dieťa dobre vidieť aj za zhoršených svetelných podmienok. Podľa nezávislých testov Štátnej skúšobne v Zlíne školské tašky Topgal prekračujú normu na reflexné materiály dokonca 4 ×!
  • Certifikácia potvrdzujúce funkčnosť a kvalitu - Pri nákupe si určite overte, že batoh prešiel nezávislými testami. V opačnom prípade vám totiž môže jeho výrobca narozprávať o nosnosti, odolnosti alebo použitých materiáloch takmer čokoľvek. Certifikácia batohov naopak dokladá, že výrobok spĺňa základné bezpečnostné a zdravotné požiadavky a nepoškodzuje zdravie dieťaťa.
  • Dostatočný počet priehradiek, vreciek a komôr - Školské aj študentský tašky by mal mať dostatok úložného priestoru. Výhodou je pevné nepriepustné dno, vrecko na fľašu s pitím, dostatočne široké držadlo pre pohodlné prenášanie batohu v ruke a priestor pre menovku. Tieto prvky výrazne zlepšujú použiteľnosť a funkčnosť tašky.
  • Vzhľad tašky - Dizajn je často to prvé, o čo sa ľudia, ktorí riešia, ako vybrať školskú tašku, zaujímajú. Štýl a prevedenie sú samozrejme dôležité, nie sú ale to hlavné. Vypláca sa tiež nepodliehať aktuálnym trendom. Školská taška s postavičkou z obľúbeného filmu alebo seriálu je síce úžasná v momente nákupu, avšak podľa našich skúseností sa najneskôr za rok opozerá.

Školská taška väčšia ako samotné dieťa? Dajte si pozor, aby ste chrbát školáka nepreťažovali.

Tiež občas stretnete na ulici dieťa, ktorého školská aktovka je väčšia ako váš kufor na dovolenku? Preťažovanie patria spolu s príliš povolenými popruhmi medzi najčastejšie chyby pri nosení tašky. Dajte si preto pozor, aby ste dieťaťu zaobstarali pomocníka, ktorý zodpovedá jeho telesnej stavbe. Školská taška by nemala byť širšia ako ramená, jej vrchol by nemal presahovať líniu ramien a spodná časť nesmie padať nižšie, ako je línia bokov. Pokiaľ má dieťa tašku takmer až pri kolenách, je to jednoznačne zle.

Školskú tašku vždy vyberajte s ohľadom na vek a výšku dieťaťa

Pri výbere by ste mali zohľadniť, koľko školákovi alebo študentovi je, ako je vysoký a koľký ročník navštevuje. Napríklad pre najdrobnejších prváčikov, ktorí nemerajú ani 120 cm, sú vhodné jednokomorové aktovky, ktoré majú na výšku okolo 37 cm.

Otázku, ako vybrať školskú tašku, riešte ideálne aj s dieťaťom

Najlepšie je, keď k výberu tašky svoju ratolesť prizvete. Predsa len - váš chrbát ju dennodenne nosiť nebude. Ak dieťaťu kúpite tašku, bez toho aby ste s ním vopred prebrali jeho vzhľad a funkčnosť, zbytočne riskujete, že sa mu nebude páčiť. Pokiaľ sa ale bude na jeho výbere aktívne podieľať, prijme ho lepšie, než keby jeho nosenie dostal príkazom. Pri výbere mu vysvetlite, prečo sú pre vás dôležité napríklad bezpečnostné prvky alebo široké popruhy, dieťa vám potom na oplátku pomôže s výberom dizajnu.

TIP: Nechcete, aby kvôli spoločnému vyberaniu školskej tašky prišlo vaše dieťatko o moment prekvapenia? Nachystajte mu dovnútra prekvapenie. Môže to byť napríklad peračník zladený so vzhľadom tašky. Už viete, čo od tašky očakávate? Prezrite si ľahké, pevné a kvalitné školské tašky Topgal, ktoré sú zároveň šetrné k chrbtu vášho školáka.

TIP: Prečítajte si článok mamičky troch detí o výbere správnej školskej tašky na blogu BabiesGrowFast.com

Produktové Menu

Topgal na Facebooku