BLACK FRIDAY zľavy až 34% vybrať

Ako deti prichádzajú o vitamíny a čo s tým robiť

kategória: Zdravie
30.9.2023 / od Topgal 4 minúty čítania

Ak chcete, aby vaše deti mali dostatok vitamínov, nemusíte hneď vo veľkom nakupovať vitamínové doplnky. Dôležitejšie je zamerať sa na stravovacie návyky detí a spolupracovať na ich zlepšení.

výpredaj

Celozrnné pečivo a menej kofeínu

Biele pečivo zasýti menej než celozrnné. To vedia najmä diétne orientované mamy. Vedeli ste však, že biele pečivo môže odbúrať vápnik, ktorý je dôležitý pre rast, zinok, selén a vitamíny skupiny B? Na desiatu preto radšej pribaľte deťom celozrnný chlieb alebo celozrnný rožok. S bielym pečivom telo prijíma horčík horšie, a teda aj menej efektívne využíva fosfor a vápnik. Vďaka celozrnnému pečivu nielenže deti nebudú hladné, ale ani neprídu o potrebné vitamíny.

K desiatam sa viaže aj téma nápojov. Viete, čo deti v škole pijú? Poskytujete im termosku s teplým čajom, alebo ich nechávate kupovať si nápoje z automatov? Obe možnosti môžu byť problematické. Potenciálnym problémom je kofeín. Čierny čaj, kola alebo podobné nápoje z automatov ničia vitamíny B1 a napomáhajú zbytočnému vylučovaniu vápnika, železa a draslíka močom. Pripravte deťom do školy termosku s ovocným čajom alebo voľte ľahký džús riedený vodou.

Surová zelenina a menej cukru

Varená aj dusená zelenina nie je to pravé. Zelenina je prirodzene plná minerálov a vitamínov, a preto je škoda, keď sa vitamíny tepelným spracovaním stratia. To však neznamená, že by ste mali prestať zeleninu dusiť a variť. Stačí, ak do jedálnička detí zaradíte viac surovej a pokiaľ možno listovej zeleniny. Nezabúdajte preto sendviče a obložené celozrnné žemle ozvláštniť trebárs uhorkou alebo listom šalátu.

Zelenina je síce liek, ale keď ju doplníte cukrom, všetko dobré zo zeleniny potlačíte. Cukor, podobne ako biele pečivo, odbúrava dôležitý vápnik a jeho presýtenosť v črevách sa môže premeniť na kyseliny ničivé pre vitamíny a minerály. Kyslé prostredie navyše ničí „priateľské“ baktérie, ktoré prispievajú k dobrej imunite. Ako teda obmedziť cukor v strave? Stravovanie svojich detí ovplyvníte tým, že budete samy dobrým príkladom. Nekupujte zbytočne čokolády a sladké koláče do zásoby, ale skúste sladké v špajze uchovávať len výnimočne. Radšej sladké nahraďte ovocím alebo doma pečte koláče sladené medom alebo mrkvou. Za tú trošku námahy navyše to stojí.

Príjem vitamínov počas choroby

Chrípky a angíny dokážu s vitamínmi poriadne zatočiť. Horšie vstrebávanie je spôsobené nielen poruchou funkcií orgánov, ale vplývajú na to aj lieky. Antibiotiká ničia vitamíny B a K v črevách, acylpyrín znižuje tvorbu vitamínu C. Riešenie sa ponúka samo – čím menej vitamínov má dieťa v tele, tým viac ich musí získať stravou. Ak vaše dieťa nemá chuť na jedlo, nedá sa nič robiť, je lepšie počkať. Ak však nechce piť, tak to mu určite nepovoľte. V malých dávkach po polievkových lyžiciach určite zvládnete do dieťaťa dostať nejakú tekutinu. Akonáhle sa objaví chuť na jedlo, buďte v strehu a pripravte správnu dávku vitamínov:

  • Ak bude vaše dieťa pri chuti, vyhnite sa sladkému mlieku, pretože zahleňuje a je obtiažne stráviteľné. Tabu by mali zostať aj sladkosti, pretože cukor prekysľuje organizmus, viď vyššie.
  • Na hlad počas chrípky alebo angíny sa osvedčil ryžový sliz alebo ryža, celozrnné sucháre, nastrúhané jablko alebo mrkvová polievka ako významný zdroj vitamínov a tekutín. V prípade podráždeného žalúdka sú vhodné banány.